Αρχική InfoMommy Νέα 29 Απριλίου: Ο χορός γιορτάζει και βγαίνει στο δρόμο!

29 Απριλίου: Ο χορός γιορτάζει και βγαίνει στο δρόμο!

29 Απριλίου, Παγκόσμια Ημέρα Χορού  και το Σωματείο Ελλήνων Χορογράφων - με την υποστήριξη του Υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού, τη συνεργασία του Δήμου Αθηναίων, του Ελληνικού Τμήματος του Διεθνούς Συμβουλίου Χορού CID UNESCO και το Νέο Μουσείο Ακρόπολης, το πρόγραμμα ATHENS EVERY WEEK και τη συμμετοχή της Εθνικής Λυρικής Σκηνής - γιορτάζει την Παγκόσμια Ημέρα Χορού. Και βγαίνει στο δημόσιο χώρο!
Ξεκινώντας από το Σύνταγμα, το μεσημέρι της Παρασκευής, μέλη του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων και πολλές ακόμη ανεξάρτητες παρουσίες μας προσκαλούν σε ένα χορευτικό... περίπατο.
Κατηφορίζουμε την οδό Ερμού, διασχίζουμε το Μοναστηράκι και μέσω της Διονυσίου Αρεοπαγίτου φτάνουμε στο Μουσείο της Ακρόπολης. Μια σειρά από χορευτικά happenings θα πραγματοποιηθούν σε τρείς διαδρομές (Ερμού, Ηφαίστου, Διονυσίου Αρεοπαγίτου) και εφτά στάσεις (Σύνταγμα, Ερμού & Νίκης, Καπνικαρέα, Μοναστηράκι, Θησείο, Ηρώδειο, Μουσείο Ακρόπολης). 
Παράλληλες εκδηλώσεις θα πραγματοποιηθούν σε Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Κέρκυρα, Σύρο, Χανιά, σε δημόσιους χώρους (πλατείες, δρόμους κ.λπ.).
Συμμετέχοντας στον εορτασμό, πολλά στούντιο χορού θα προσφέρουν δωρεάν μαθήματα όλων των ειδών χορού.
           
Συμμετέχουν (αλφαβητικά):

1. 14η Μέρα / Μαρία Αγγέλου
2. Αγγελόσκονη / Αγγελική Παπαδάτου (ΑΣΚΤ, VSA hellas)
3. Αέναο / Daniel Lommel
4. Ακτίνα / Σοφία Καραγιάννη
5. Αλλαχού / Μέτη Παναγιωτοπούλου
6. Δαγίπολη / Γιώργος Χριστάκης
7. Έλιξ / Χριστίνα Κλεισιούνη
8. Εννιάμορφο / Τέτη Νικολοπούλου
9. Επ7ά / Γιάννης Πολύζος
10. Ήρος Άγγελος / Πέτρος Γάλλιας
11. Ίασις / Ρεγγίνα Αλεξοπούλου
12. Κι όμως κινείται / Χριστίνα Σουγιουλτζή
13. Κινητήρας / Αντιγόνη Γύρα
14. Περιηγητές / Βιλελμίνη Ανδριώτη
15. Πρόσχημα / Μαρία Κολιοπούλου
16. Συν – κίνηση / Σοφία Φαλιέρου
17. Φωτοσκίασις / Αγγελική Παπαδοπούλου
18. Χορός Κίνηση / Ολυμπία Παπαδημητρίου

19. ART.ACT. area / Νατάσσα Ζούκα
20. Asomo/ Μόνικα Κολοκοτρώνη
21. Baile de Barrio / Ελένη Τζάρου
22. Blue Bling / Τίμος Ζέχας
23. Batuca
24. Creo / Πωλίνα Κρεμαστά
25. DAN.C.CE / Φρόσω Τρούσα
26. DANCE MOB / Ionian ACT Annunziata
27. Detour Collective / Αικατερίνη Ντινοπούλου
28. Eekuipoiz / Χρήστος Καούκης, Marion Renard
29. Inside noise / Κων/νος Ρίζος
30. horos:::χώρος / Γιάννης Γιαπλές
31. Metamorphosis / Ανν Μαρί Μαρίνος
32. On Off/ Μαρία Σόφτση
33. Present Bodies
34. SDM / Susant Durant-Μιχαλάκη
35. Quilombo
36. YELP/ Μαριέλα Νέστορα

Δράσεις στην Αθήνα

13:00 – 16:00 Ερμού και Νίκης: Documentary / Yelp / Δαγίπολη / Αλλαχού / Creo
14:00 – 15:00 Σύνταγμα: πράξη 13 – on survival / Πρόσχημα
15:15 – 15:30 Ερμού και Βουλής: Παρέμβαση Β / Φ / Asomo
15:30 – 16:00 Ερμού και Νίκης: Documentary / Yelp / Περιηγητές / Πρόσχημα
16:00 Ερμού και Αιόλου: Παρέμβαση Γ / Metamorphosis / Επ7ά / Batuca
16:00 – 17:00 Μοναστηράκι: Ονειρο|πόλη|ση / Eekuipoiz / Κι όμως κινείται
17:30 – 18:15 Μοναστηράκι: Ότι συμβεί / Αγγελόσκονη /ΑΣΚΤ/ VSA hellas
18:15 – 18:30 Ηφαίστου: Quilombo
18:30 – 19:15 Θησείο: Present Bodies / Έλιξ / Εννιάμορφο/Blue Bling /Inside noise
19:15 – 19:30 Αγίου Παύλου – Διονυσίου Αρεοπαγίτου: Quilombo
19:30 Διονυσίου Αρεοπαγίτου/ Ηρώδειο: Παρέμβαση Ε/ Περιηγητές
20:00 – 21:00 Νέο Μουσείο Ακρόπολης: On ice / On /Off / Πρόσχημα / Creo / Asomo / Ακτίνα

Παράλληλες Δράσεις
Α. 15:00 Σύνταγμα: Παρέμβαση A / Metamorphosis / Επ7ά / Δαγίπολη / Αλλαχού / Ήρος Άγγελος / Πρόσχημα / Creo / Asomo / Ακτίνα / Batuca
Β. 16:30 – 17:30 Νέο Μουσείο Ακρόπολης: Present Bodies / Έλιξ / Εννιάμορφο / Blue Bling / Inside noise
Γ. 16:30 – 18:30 Μοναστηράκι: Συλλογή DNA της σύγχρονης ελληνικής σκηνής / On /Off
Δ. 18:30 – 19:15 Διονυσίου Αρεοπαγίτου: πράξη 13 – on survival / Πρόσχημα
Ε. 19:15 Αγίου Παύλου: Παρέμβαση Δ / Metamorphosis / Επ7ά / Αλλαχού

Δράσεις εκτός Αθηνών

12:00 - 14:00: DANCE MOB / Ionian ACT Annunziata / Annuciata – Λιστόν, Κέρκυρα

21:00: Detour Collective - Αικατερίνη Ντινοπούλου, Touch me – διαδραστική παράσταση / εγκατάσταση / Sabbionara, Χανιά, Κρήτη
20:00 -21:30: Συν – κίνηση / Σοφία Φαλιέρου/ Performance & αυτοσχεδιασμός με live μουσική (σαξόφωνο, κρουστά, κιθάρες)
21:30-23:30: Προβολή φωτογραφιών χορού του Στέλιου Μπακλαβά και προβολή Videodance: "Χορός- Dance" του Σωματείου Ελλήνων Χορογράφων -Ελ. Βενιζέλου 89, Χανιά, Κρήτη

Δωρεάν μαθήματα στα Στούντιο στην Αθήνα:

Σχολή Αλεξοπούλου / Ρεγγίνα Αλεξοπούλου
10.00-11.30 feldenkrais με την Ρεγγίνα Αλεξοπούλου και 11:30 – 13:00 σύγχρονο και pilates με την Μυρτώ Καλογεροπούλου
Διεύθυνση: Σουλίου 6α, Μαρούσι (σταθμός ΚΑΤ), τηλ. 210 8061655,6977212785

Present Body / Χριστίνα Κλεισιούνη
10.00 -12.00 contact improvisation με την Χριστίνα Κλεισιούνη
Διεύθυνση: Ερεσού 16, 10680 Νεάπολη Εξαρχείων τηλ. 210 3605964, 6932190273
                                           
Εθνική Λυρική Σκηνή / Μπαλέτο Εθνικής Λυρικής Σκηνής
10:00 – 14:45 Ελεύθερη παρακολούθηση του μαθήματος και της “ανοιχτής πρόβας νέων χορογράφων” του συγκροτήματος
Διεύθυνση: Αρχιμήδους 16, Ταύρος, τηλ. 2103615121

ΧΟρΟLOGIE / Daniel Lommel
12.00-13.30 κλασσικό μπαλέτο με τον Daniel Lommel
Διεύθυνση: Πειραιώς 76, Κεραμικός, τηλ. 2105231060

Baile de Barrio / Ελένη Τζάρου
12:30-14:00 κλασσικό μπαλέτο με την Έλενα Τοπαλίδου
Διεύθυνση: Κων/πόλεως 52, Γκάζι, τηλ. 2103472509, 6948624155

Κινητήρας / Αντιγόνη Γύρα
15.15-17.00 σύγχρονο με την Ανθή Θεοφιλίδου
Διεύθυνση: Ερεχθείου 22, Ακρόπολη, τηλ. 2109248328

horos:::χώρος / Γιάννης Γιαπλές
16:30 – 18:00 σύγχρονο με τον Γιάννη Γιαπλέ
Διεύθυνση: Σφητιών 10, Κάτω Πετράλωνα, Γκάζι, τηλ. 210 3414547,6946061264

DAN.C.CE / Φρόσω Τρούσα
18:30–20:00 σύγχρονο με την Χριστίνα Μερτζάνη
Πειραιώς 76, Κεραμικός, τηλ 2105230582

Χώρος Τέχνης 14η Μέρα / Μαρία Αγγέλου, Νίκος Λυμπεράτος
18.30-20.00 σύγχρονο και 20.00-21.30 αυτοσχεδιασμός με την Μαρία Αγγέλου
Διεύθυνση: Καλλιρρόης 10, Μετρό Ακρόπολη, τηλ. 6932195393- 6938448180

ART.ACT. area / Νατάσσα Ζούκα
20:30 – 22:00 αυτοσχεδιασμός με την Αγγελική Στελλάτου
Διεύθυνση: Αθηνάς 12, Μοναστηράκι, τηλ. 2114035789

Δωρεάν μαθήματα στα Στούντιο εκτός Αθηνών:

SDM / Susant Durant-Μιχαλάκη
18:00 - 20:00 σύγχρονο με τις Αγγελική Σιγούρου και Βάσω Γιαννακοπούλου
Διεύθυνση: Ηρώων πολυτεχνείου 84, Ερμούπολη, Σύρος, τηλ. 6944-771449

Συν-κινηση / Σοφία Φαλιέρου
18:00 - 20:00 σύγχρονο με την Σοφία Φαλιέρου
Διεύθυνση: Ελ. Βενιζέλου 89, Χανιά, Κρήτη τηλ. 2821086217

Χορός Κίνηση / Ολυμπία Παπαδημητρίου
20:00 – 21:00 αφρικανικό χορό και 21:00 – 22:00 latin με την Ολυμπία Παπαδημητρίου
Διεύθυνση: Ολυμπιάδος 133, Θεσσαλονίκη, τηλ. 2310202003, 6977801377


Επικοινωνήστε μαζί μας:

Μύλων 75 104 41 Αθήνα
210 5121893

τηλεφωνήστε μας για οποιαδήποτε ερώτηση ή απορία

news@infokids.gr

για νέα, πληροφορίες, εκδηλώσεις ή Δελτία τύπου

info@infokids.gr

για ερωτήσεις και πληροφορίες σχετικά με το site μας

Το περιεχόμενο της ιστοθέσης είναι μόνο για ενημερωτικό σκοπό και δεν θα πρέπει να αντικαθιστά οποιαδήποτε ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή και θεραπεία που χορηγείται από τον γιατρό σας ή από τον εξειδικευμένο επιστήμονα υγείας. Απαγορεύεται η αναπαραγωγή, μεταβίβαση, διανομή ή αποθήκευση μέρους ή του συνόλου του περιεχομένου σε οποιαδήποτε μορφή, χωρίς την προηγούμενη γραπτή συγκατάθεση του νομικού τμηματος του Infokids.