“Ασημένιος” ο Μαρίνος Γωνιάς στην κατηγορία BC4 του μπότσια

Το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Όπεν μπότσια που διεξήχθη στην Ισπανία, κατέκτησε ο Μαρίνος Γωνιάς. Ο αθλητής του Τυρταίου, με απολογισμό τέσσερις νίκες σε έξι αγώνες, κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το δεύτερο μόλις μετάλλιο σε διεθνές τουρνουά στην κατηγορία BC4 στην ιστορία του ελληνικού μπότσια.

Ο Γωνιάς, η έκπληξη της κατηγορίας όπως αναφέρει το δελτίο Τύπου των διοργανωτών, έφτασε έως τα προημιτελικά με δύο νίκες σε τρεις αγώνες. Στον αγώνα της οκτάδας νίκησε 5-4 τον Ρώσο Ιβάν Φρολόφ, ενώ στα ημιτελικά επικράτησε 6-5 του Λάζλο Χέγκεντ από την Ουγγαρία. Στον τελικό της κατηγορίας, ο Έλληνας πρωταθλητής, ηττήθηκε 7-0 από τον Βρετανό Στίβεν ΜακΓκουίαρ κατακτώντας έτσι το ασημένιο μετάλλιο, που ήταν και το μοναδικό για τα ελληνικά χρώματα στο Ευρωπαϊκό Όπεν της Ισπανίας.

«Άλλο ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα δεύτερη θέση στα ατομικά της κατηγορίας bc4 στο boccia στους αγώνες της Ισπανίας!!!! Το μετάλλιο το αφιερώνω στον Νικο Βασιλη και στην υπέροχη μανούλα μου», έγραψε στον προσωπικό του λογαριασμό στο fb.