Αρχική InfoTeens Sports Παραολυμπιακοί 2016: Οι αθλητές μας δεν σταματούν να κατακτούν μετάλλια!

Παραολυμπιακοί 2016: Οι αθλητές μας δεν σταματούν να κατακτούν μετάλλια!

Με 3 μέταλλια συνεχίστηκαν οι επιτυχίες της Ελλάδας στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο χθες το βράδυ καθώς πανηγυρίσαμε  το ασημένιο μετάλλιο του Παναγιώτη Τριανταφύλλου στον τελικό της σπάθης, και τα δύο χάλκινα στα αθλήματα της σφαιροβολίας με τη Δήμητρα Κοροκίδα και του μπότσια με την εθνική ομάδα.

Η Δήμητρα Κοροκίδα, σχεδόν 10 μήνες μετά την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα, με καλύτερη βολή στα 4 μέτρα 28 εκατοστά, κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη σφαίρα κατηγορίας F53 των 15ων Παραολυμπιακών Αγώνων Ρίο 2016. Οι βολές της Κοροκίδα ήταν 4.17, 4.27, 4.28, 3.83, 4.10 και 4.22 μέτρα.

%ce%bf%ce%bc%ce%ac%ce%b4%ce%b1-%ce%bc%cf%80%cf%8c%cf%84%cf%83%ce%b9%ce%b1-%ce%b3%cf%81%ce%b7%ce%b3%cf%8c%cf%81%ce%b7%cf%82-%cf%80%ce%bf%ce%bb%cf%85%cf%87%cf%81%ce%bf%ce%bd%ce%af%ce%b4%ce%b7%cf%82

Για δεύτερη συνεχή διοργάνωση, η ομάδα ζευγαριών BC3 του μπότσια θα βρεθεί στο πόντιουμ των νικητών. Οι Γρηγόρης Πολυχρονίδης, Νίκος Πανανός και Άννα Ντέντα, στον «μικρό» τελικό του αγωνίσματος νίκησαν 8-1 την Σινγκαπούρη και πανηγύρισαν την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου. Αυτό είναι το δεύτερο σερί μετάλλιο για τα ζευγάρια BC3 σε Παραολυμπιακούς Αγώνες, αφού το 2012 οι Πολυχρονίδης, Πανανός και Μαρία Ελένη Κορδαλή είχαν βρεθεί στην κορυφή του αγωνίσματος. Τα σετ (πρώτη η ελληνική ομάδα): 3-0, 0-1, 2-0, 3-0.

assets_large_t_249961_54808119_type13145

Ο Πάνος Τριανταφύλλου κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στη σπάθη κατηγορίας Β` και χάρισε στην Ελλάδα ένα ακόμα μετάλλιο (σ.σ. το όγδοο χρονικά). Ο Τριανταφύλλου στα προκριματικά σημείωσε τέσσερις νίκες. Νίκησε κατά σειρά 5-3 τον Πολωνό Κάστρο, 5-1 τον Καναδό Μέινβιλ, 5-4 τον Γερμανό Τσεμά και 5-1 τον Κινέζο Φενγκ. Στα προημιτελικά ξεπέρασε εύκολα τα εμπόδια του Καναδού Μέινβιλ με 15-6, ενώ στα ημιτελικά καρδιοχτύπησε απέναντι στον Πολωνό Πλούτα τον οποίο όμως τον νίκησε με 15-14. Στον τελικό, o Τριανταφύλλου έχασε 15-7 από τον Ουκρανό Ντάτσκο και βρέθηκε στην δεύτερη θέση του πόντιουμ των νικητών.

Συγχαρητήρια Κοντονή για τις διακρίσεις στους Παραοιλυμπιακούς Αγώνες

«Οι Έλληνες αθλητές γράφουν ιστορία στους Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Ρίο, με τα 8 μετάλλια που έχουν ως τώρα κατακτήσει. Οι νέες λαμπρές εμφανίσεις και επιτυχίες των Δημήτρη Σενικίδη (σφαίρα F20), Δήμητρα Κοροκίδα (σφαίρα F53), της ομάδας του μπότσια (Γρήγορης Πολυχρονίδης, Νίκος Πανανός, ’ννα Ντέντα), και του Πάνου Τριανταφύλλου (ξιφασκία με αμαξίδιο) συμπληρώνουν μια μοναδική παρουσία τις πρώτες ημέρες της διοργάνωσης. Οι αθλητές - ήρωες της Παραολυμπιακής μας ομάδες με βασικότερο όπλο τη δύναμη της καρδιάς τους, παραδίδουν σε όλους μας μαθήματα θέλησης και αποφασιστικότητας, ώστε να κυνηγάμε και να κατακτάμε τελικά τους στόχους μας. Συγχαρητήρια σε όλα τα μέλη της ομάδας, τους προπονητές και την παραολυμπιακή επιτροπή για τις διακρίσεις και τους ευχαριστούμε για τις χαρές που μας δίνουν».