Χρυσοί Σκούφοι 2011. Δείτε τους νικητές

Οι Χρυσοί Σκούφοι, που διοργανώνονται από το περιοδικό «αθηνόραμα» και τον «Alpha Guide» (και τελούν υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και Τουρισμού και του Δήμου Αθηναίων), συμπληρώνουν φέτος 18 χρόνια. Είναι ο μοναδικός καταξιωμένος θεσμός της επιχειρηματικής αλλά και της δημιουργικής επιβράβευσης της γαστρονομίας στην Ελλάδα.

Οι Χρυσοί Σκούφοι 2011 απονεμήθηκαν στα παρακάτω εστιατόρια με σειρά βαθμολογίας και ανάδειξης

1. Σπονδή (Αθήνα) 17/20 και 2 σκούφοι

2. Etrusco (Κέρκυρα) 16,5/20 και 2 σκούφοι

3. Art Ο2 (Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών, Θεσσαλονίκη) 15,5/20 και 1 σκούφος

4. Βαρούλκο (Αθήνα) 15,5/20 και 1 σκούφος

5. Funky Gourmet (Αθήνα) 15,5/20 και 1 σκούφος

6. Squirrel (ξεν. «Danai Beach», Χαλκιδική) 15,5/20 και 1 σκούφος

7. Alfredo’s («Regency Casino», Θεσσαλονίκη) 15/20 και 1 σκούφος

8. Απλά (Αθήνα) 15/20 και 1 σκούφος

9. Γαλάζια Hytra (ξεν. «Westin Athens – Astir Palace», Αθήνα) 15/20 και 1 σκούφος

10. Εδωδή (Αθήνα) 15/20 και 1 σκούφος

11. Electra Restaurant (ξεν. «Electra Palace», Αθήνα) 15/20 και 1 σκούφος

12. Hytra (Αθήνα) 15/20 και 1 σκούφος

13. Κουκούμαβλος (Σαντορίνη) 15/20 και 1 σκούφος

14. Matsuhisa Athens (ξεν. «Astir Palace», Αθήνα) 15/20 και 1 σκούφος

15. Matsuhisa Mykonos (ξεν. «Belvedere», Μύκονος) 15/20 και 1 σκούφος

16. Sea You Up (ξεν. «Sani Resort», Χαλκιδική) 15/20 και 1 σκούφος

Βραβείο Σέρβις: Alfredo’s

Βραβείο Wine List: Σπονδή

Βραβείο Σχέσης Ποιότητας-Τιμής: Art O2

Βραβεία Ελληνικής Κουζίνας

1. Βαρούλκο (Αθήνα) 15,5/20

2. Electra Restaurant (ξεν. «Electra Palace», Αθήνα) 15/20

3. Cibus (Αθήνα) 14,5/20

4. Milos Estiatorio (ξεν. «Hilton Athens», Αθήνα) 14,5/20

5. Ντομάτα (ξεν. «Sani Resort», Χαλκιδική) 14,5/20

6. Σελήνη (Σαντορίνη) 14,5/20

7. O Αλέκος (Αρμένοι, Ρέθυμνο) 14/20

8. Aleria (Αθήνα) 14/20

9. Aneton on the Verandah (ξεν. «Poseidonion», Σπέτσες) 14/20

10. Βασίλαινας (Πειραιάς) 14/20

11. Clochard (Θεσσαλονίκη) 14/20

12. Ελιά και Δυόσμος (Σκαλάνι, Ηράκλειο) 14/20

13. G.B. Corner (ξεν. «Μεγάλη Βρεταννία») 14/20

14. O Θωμάς (Σκλήθρο, Φλώρινα) 14/20

15. Κοντοσώρος (Ξινό Νερό, Φλώρινα) 14/20

16. Λεβέντης (Άνω Σταλός, Χανιά) 14/20

17. Μαρίνα (Ποτείδαια, Χαλκιδική) 14/20

18. Μαυρίκος (Λίνδος, Ρόδος) 14/20

19. Τάσος (Θεσσαλονίκη) 14/20

20. Τηλέμαχος BΒQ Club (Αθήνα) 14/20