Εκπαιδευτική τηλεόραση από την ΕΡΤ2: Αυτό είναι το πρόγραμμα μαθημάτων για 18 – 20/11

Στην υπηρεσία της εκπαίδευσης, επέστρεψε ΕΡΤ2 μέσω της προβολής της επιτυχημένης ειδικής τηλεοπτικής ζώνης εξ αποστάσεως μαθημάτων, «Μαθαίνουμε στο σπίτι», που απευθύνεται σε μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Από Δευτέρα έως Παρασκευή, από τις 09:00 έως τις 12:00, η εκπαιδευτική τηλεόραση του υπουργείου Παιδείας μεταδίδεται από την ΕΡΤ2, προσαρμοσμένη στις ιδιαίτερες ανάγκες της εποχής.

Το πρόγραμμα των τηλεμαθημάτων για 18 -20 Νοεμβρίου

ΤΕΤΑΡΤΗ 18/11/2020

Από 09:00 έως 12:00

09:00 Γλώσσα Α’-B’: Παραγωγή προφορικού λόγου (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου)

09:19 Φυσική Αγωγή Α’ – Β’: Παιχνίδια με τα παιχνίδια μου (Εκπαιδευτικοί: Νάντια Καψουροπούλου – Χρύσα Νάκη)

09:41 Διαθεματικό Β’: Μαθαίνω την ώρα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)

10:04 Γλώσσα Γ’: Παρόν-Παρελθόν (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)

10:30 Θεατρική αγωγή Γ’-Δ΄: Θέατρο Σκιών-Καραγκιόζης (Εκπαιδευτικός: Μάρω Λιάτσου)

10:58 Γλώσσα Δ’: Εγκλίσεις των ρημάτων (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)

11:20 Γλώσσα Ε’-ΣΤ΄: Οι βαθμοί του επιθέτου (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστουλά)

11:41 ΤΠΕ Ε’-ΣΤ’: Εισαγωγή στον προγραμματισμό (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος)

ΠΕΜΠΤΗ 19/11/2020

Από 09:00 έως 12:00

– Διαθεματικό Α’: Γλώσσα – Μαθηματικά – (Εκπαιδευτικός: Δώρα Τσιαγκάνη) – 28’16»

– Γλώσσα Α’-Β΄: Σύμφωνα που μπερδεύονται (Φ-Θ) (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου) – 22’32»

– Γλώσσα Β’: Παραγωγή και σύνθεση λέξεων – (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Ρουσσοπούλου) – 12’53»

– Ιστορία Γ’: Οι θεοί του Ολύμπου (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη) – 17’12»

– Αγγλικά Γ’ – Δ’: From me to you! – (Εκπαιδευτικός: Αγάπη Δενδάκη) – 13’30»

– Γλώσσα Ε’: Εγκλίσεις των ρημάτων – (Εκπαιδευτικός: Μαρία Κουτσοκέρα) – 25’54»

– Γερμανικά Ε’: Α-Β & Λεξιλόγιο (Εκπαιδευτικός: Κυριακή Μαντέλλου) – 24’46»

– Γεωγραφία ΣΤ’: Φυσικές καταστροφές (Εκπαιδευτικός: Γιώτα Ασημακοπούλου) – 26’13»

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20/11/2020

Από 09:00 έως 12:00

09:00 Μαθηματικά Α’-Β’: Γεωμετρικά σχήματα και γεωμετρικά στερεά (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)

09:20 Θεατρική αγωγή Α’-Β’: Δημιουργία κινουμένων σχεδίων (Εκπαιδευτικός: Ισμήνη Σακελλαροπούλου)

09:39 Γλώσσα Β’-Γ’: Πτώσεις (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)

09:57 Μαθηματικά Γ’: Πώς λύνω προβλήματα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)

10:23 Διαθεματικό Γ’-Δ’: Η ελιά (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)

10:47 Θεατρική Αγωγή Δ’: Θέατρο-Αποστολές (Εκπαιδευτικός: Μάρω Λιάτσου)

11:11 Γλώσσα Δ’-ΣΤ’: Κατανόηση κειμένου-Στρατηγικές περίληψης (Εκπαιδευτικός: Ηλίας Βασιλείου)

11:34 Μαθηματικά Ε’-ΣΤ΄: Εισαγωγή στα κλάσματα – Μέρος 1ο (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος)

Τα μαθήματα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης είναι διαθέσιμα και στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX, στην κατηγορία ΠΑΙΔΙΚΑ/«Μαθαίνουμε στο σπίτι.