Αρχική InfoSchool Λύκειο Μας έκαναν υπερήφανους! 34 μετάλλια κατέκτησαν τα Ελληνόπουλα στην Παγκόσμια Σχολική Γυμνασιάδα

Μας έκαναν υπερήφανους! 34 μετάλλια κατέκτησαν τα Ελληνόπουλα στην Παγκόσμια Σχολική Γυμνασιάδα

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκληρώθηκε η συμμετοχή των Ελλήνων μαθητών που συμμετείχαν στην Παγκόσμια Σχολική Γυμνασιάδα που διεξήχθη στο Μαρακές και τη Καζαμπλάνκα του Μαρόκο. Τα Ελληνόπουλα επιστρέφουν σήμερα στις 23:30 το βράδυ έχοντας στις αποσκεύες τους 34 μετάλλια από τα οποία τα 14 είναι χρυσά.

Η Ελλάδα κατέκτησε την 1η θέση στα μετάλλια στην κολύμβηση με 20 μετάλλια από τα οποία τα 7 χρυσά και τη 2η θέση στον κλασικό αθλητισμό με 13 μετάλλια από τα οποία τα 7 χρυσά. Αξίζει να σημειωθεί ότι αθλητές/τριες μας διακρίθηκαν αντιμετωπίζοντας αθλητές/τριες μεγάλων αποστολών άλλων χωρών όπως της Βραζιλίας η οποία συμμετείχε με 250 μαθητές/τριες, της Κίνας με περισσότερους από 100, της Γαλλίας, της Ουγγαρίας, της Ρουμανίας κ.ά.

Στη χθεσινή τελευταία ημέρα των αγώνων η Ελληνική αποστολή συγκέντρωσε 11 μετάλλια.

Αυτά είναι τα μετάλλια που κατέκτησαν οι Έλληνες μαθητές

ΧΡΥΣΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
1. Θώμογλου Σάββας 200m πρόσθιο (4οΓΕ.Λ. Βέροιας)
2. Ανδρέας Γεωργακόπουλος400m ελεύθερο (Παπαχαραλάμπειο)
3. Παπαστάμος Απόστολος 400 m μικτή ατομική αγοριών (2οΓΕ.Λ. Χανίων)
4. Μέτσιου Φωτεινή μικτή ατομική γυναικών (Παπαχαραλάμπειο)
5. Ασπούγαλης Αρκάδιος-Γεώργιος 50 m πρόσθιο (Ελληνικό Κολλέγιο)
6. Μπολάνος Παναγιώτης 200m ύπτιοι (Αθηναϊκή Αγωγή και Παιδεία)
7. 4×100 μικτή ομαδική (Χρήστου, Ντάνος, Ασπούγαλης, Βουγιατζής)
8. Ασπούγαλης Αρκάδιος-Γεώργιος 100 m πρόσθιο (Ελληνικό Κολλέγιο)
9. Χρήστου Ιωάννης 100 m ύπτιο (1οΓΕ.Λ. Πετρούπολης)
10. 4x100 μικτή ομαδική (2 αγόρια-2κορίτσια) (Καλογερή, Δαμασιώτη-Μπολάνος, Ασπούγαλης)
ΣΤΙΒΟΣ
1. Γρανιτσιώτης Ιωάννης στα 100 m (2οΓΕ.Λ. Αγ. Αναργύρων)
2. Πόστικα Ελίνα στο άλμα επι κοντώ (2οΓΕ.Λ. Αλίμου)
3. Τζένγκο Ελίνα στο ακόντιο (ΓΕ.Λ. Ν. Καλλικράτειας)
4. Καρύδη Σπυριδούλα στο τριπλούν (1οΓΕ.Λ. Κέρκυρας)
5. Σάντας Αντώνιος στο άλμα επι κοντώ (Ιδ. Διαμαντοπούλου)
6. Κεσσίδη Σοφία στο δίσκο (ΓΕ.Λ. Ν. Καλλικράτειας)
7. Δόση Παναγιώτα στο ύψος (1οΓΕ.Λ. Κέρκυρας)
ΑΡΓΥΡΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
1. Μπολάνος Παναγιώτης 50m ύπτιο (Αθηναϊκή Αγωγή και Παιδεία)
2. Δρόσος Νικόλαος 50m ελεύθερο αγοριών (3οΓΕ.Λ. Τρικάλων)
3. Εγγλεζάκης Κωνσταντίνος 200 m ελεύθερο (Ελληνογερμανική Αγωγή)
4. 4×100m ελεύθερο κοριτσιών (Καλογέρη, Τροχαλάκη,Χατζή, Μεντεκίδη)
ΣΤΙΒΟΣ
1. Χάντζου Κωνσταντίνα στα 1500 m (Εκπ. Γιαννοπούλου)
ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΤΑΛΛΙΑ
ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
1. Γεώργιος Βουγιατζής στα 100 m ελεύθερο (Αμερικάνικο Κολλέγειο)
2. Κατσιάρα Αφροδίτη στα 400m ελεύθερο (Παπαχαραλάμπειο)
3. Ντάνος Νικόλαος 200m πεταλούδα (Παπαχαραλάμπειο)
4. Ζαμαριά Αγγελική 200 m πεταλούδα (4οΓΕ.Λ. Αργυρούππολης)
5. Χατζή Μαρία 200 m μικτή ατομική (2οΓΕ.Λ. Ιωαννίνων)
6. Σκυταλοδρομία 4x100 ελεύθερο αγοριών (Βουγιατζής, Ζαφειρόπουλος, Χρήστου,
Μπολάνος)
ΣΤΙΒΟΣ
1. Σπύρου Βασιλεία στα 3000m (2οΓΕ.Λ. Παλαιού Φαλήρου)
2. Πανοπούλου Ιωάννα στα 800m. (Κολλέγιο Ψυχικού)
3. Ζιώγας Θεόδωρος στην σφυροβολία (ΓΕ.Λ. Νιγρίτας Σερρών)
4. Ομαδική σκυταλοδρομία κοριτσιών (100-200-300-400 m) Παπανδρέου, Τζόνσον,
Δεληγιάννη, Πανοπούλου)
5. Ποργιοπούλου Μαρίνα στα 2000 m φυσικά εμπόδια (Αριστοτέλειο Ιδ. Εκπαιδευτήριο Σερρών)
ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
1. Κελεσίδης Γεώργιος στο δίζυγο (Ελληνικό Κολλέγιο Θεσσαλονίκης)

Επικοινωνήστε μαζί μας:
Μύλων 75 104 41 Αθήνα
210 5121893

τηλεφωνήστε μας για οποιαδήποτε ερώτηση ή απορία

news@infokids.gr

για νέα, πληροφορίες, εκδηλώσεις ή Δελτία τύπου

info@infokids.gr

για ερωτήσεις και πληροφορίες σχετικά με το site μας

Το περιεχόμενο της ιστοθέσης είναι μόνο για ενημερωτικό σκοπό και δεν θα πρέπει να αντικαθιστά οποιαδήποτε ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή και θεραπεία που χορηγείται από τον γιατρό σας ή από τον εξειδικευμένο επιστήμονα υγείας. Απαγορεύεται η αναπαραγωγή, μεταβίβαση, διανομή ή αποθήκευση μέρους ή του συνόλου του περιεχομένου σε οποιαδήποτε μορφή, χωρίς την προηγούμενη γραπτή συγκατάθεση του νομικού τμηματος του Infokids.