- Infokids.gr - https://www.infokids.gr -

«Μαθαίνουμε στο σπίτι» με την ΕΡΤ2 – Το πρόγραμμα της Δευτέρας και της Τρίτης (1-2/3)

Από Δευτέρα έως Παρασκευή, η εκπαιδευτική τηλεόραση [1] του υπουργείου Παιδείας, που απευθύνεται σε μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, μεταδίδεται από την ΕΡΤ2, προσαρμοσμένη στις ιδιαίτερες ανάγκες της εποχής. Παράλληλα, τα μαθήματα είναι διαθέσιμα και στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX, στην κατηγορία ΠΑΙΔΙΚΑ /«Μαθαίνουμε στο σπίτι».

Στο γνώριμο περιβάλλον μιας σχολικής αίθουσας, οι εκπαιδευτικοί στέκονται μπροστά στην κάμερα, για να παραδώσουν στις μαθήτριες και στους μαθητές του Δημοτικού τηλεμαθήματα, κρατώντας τα παιδιά σε μαθησιακή εγρήγορση μέχρι να ανοίξουν ξανά τα σχολεία.

Το πρόγραμμα της Δευτέρας 1ης Μαρτίου

09:00 Νηπιαγωγείο: Παραμυθοταξιδέματα και όμορφα μπερδέματα: Ο Περπατούλης (Εκπαιδευτικοί: Έρη Παπαμιχαλοπούλου, Νικόλας Τσαφταρίδης)

09:22 Νηπιαγωγείο: Παραμυθοταξιδέματα και όμορφα μπερδέματα: Η Νεράιδα Ευγενία και το Τζίνι Βοηθεία! (Εκπαιδευτικοί: Κατερίνα Μορφονιού, Παναγιώτα Σταυροπούλου, Κώστας Μανίκας)

09:43 Νηπιαγωγείο: Παραμυθοταξιδέματα και όμορφα μπερδέματα: Φυσικές Επιστήμες-Πειράματα-Χιόνι/Ηφαίστειο (α) (Εκπαιδευτικοί: Κατερίνα Μορφονιού, Κώστας Μανίκας)

09:55 Γλώσσα Β’: Αλληλογραφώ – Μέρος Α’ (Εκπαιδευτικός: Ευηάννα Πακτσεβάνογλου)

10:31 Μαθηματικά Β’: Υπολογίζω ένα αποτέλεσμα κάνοντας κάθετη πρόσθεση με κρατούμενο (Εκπαιδευτικός: Σοφία Γεωργανά)

10:57 Θεατρική Αγωγή Γ’-Δ’: Θεατρικό έργο και κινηματογραφικό σενάριο (Εκπαιδευτικός: Ισμήνη Σακελλαροπούλου)

11:15 Γαλλικά Ε’: La Boum (Εκπαιδευτικοί: Ελισάβετ Κρίπα, Βάσια Χασιώτη)

11:31 Γαλλικά ΣΤ’: Ma valise et hop, c’est parti! (Εκπαιδευτικοί: Ελισάβετ Κρίπα, Ζαφειρία Πλαταρά)

Το πρόγραμμα της Τρίτης 2 Μαρτίου

09:00 Νηπιαγωγείο: Παραμυθοταξιδέματα και όμορφα μπερδέματα: «Δράκος ο καλοκάρδιος» (Εκπαιδευτικοί: Ιωάννα Κυρίτση-Τζιώτη, Κώστας Μανίκας)

09:22 Νηπιαγωγείο: Παραμυθοταξιδέματα και όμορφα μπερδέματα: «Μαθηματικά-Γεωμετρικά Σχήματα/Στερεά και επίπεδα» (Εκπαιδευτικοί: Κατερίνα Μορφονιού, Παναγιώτα Σταυροπούλου, Κώστας Μανίκας)

09:37 Νηπιαγωγείο: Παραμυθοταξιδέματα και όμορφα μπερδέματα: «Φτιάξε τη δική σου ιστορία-Παραμυθοκάρτες» (Εκπαιδευτικοί: Ελένη Παπαγεωργίου, Κώστας Μανίκας)

09:49 Γλώσσα Α’: Μπλε Όνειρα (Μπ) – (Εκπαιδευτικός Δήμητρα Καρατζογιάννη)

10:17 Θεατρική Αγωγή Α’-Β’: Δημιουργία χαρακτήρων με αναγραμματισμούς (Εκπαιδευτικός: Ισμήνη Σακελλαροπούλου)

10:33 ΤΠΕ Β’-Γ’: Δημιουργώ με τη ζωγραφική τον πρώτο μου κώδικα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος)

11:00 Μουσική Γ’-Δ’: Κατασκευή μουσικού οργάνου-ρυθμός (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης)

11:23 Ιστορία Δ’: Η Αθήνα γίνεται η πιο ισχυρή πόλη και το πολίτευμά της στα χρόνια του Περικλή (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς)

11:41 Ιστορία ΣΤ’: Ο Ιμπραήμ στην Πελοπόννησο – Ο Παπαφλέσσας (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς)