Μεσογειακοί Αγώνες Νέων: Δύο χρυσά και ένα ασημένιο για τους Έλληνες αθλητές του στίβου στην Τύνιδα

Πολύ καλή εμφάνιση και χρυσό μετάλλιο για την Ηλιάνα Κοροσίδου στους Μεσογειακούς Αγώνες Νέων στην Τύνιδα με βολή στα 64,96 μ. στη σφυροβολία. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ξεκίνησε τον αγώνα της με δύο άκυρες βολές και συνέχισε στα 62,76 μ., στα 63,76 μ.,64,18 μ. και 64,96 μέτρα. Δεύτερη με 64,07 μ. ήταν η Καμίλα Σαίντ (Γαλλία). Η αποστολή θα επιστρέψει στη χώρα με τρια μετάλλια, καθώς την πρώτη μέρα των αγώνων, ο Μιχάλης Αναστασάκης κατέκτησε το χρυσό στη σφυροβολία και ο Μπατζάβαλης το ασημένιο στον ακοντισμό.

12524373_1044494655573094_8064136605162943544_n

Eντυπωσιακή ήταν η παρουσία του Μιχάλη Αναστασάκη. Ο πρωταθλητής του Αλέξανδρου Παπαδημητρίου, όχι μόνο κατάκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφυροβολία, αλλά κατάφερε να το συνδυάσει με σπουδαία επίδοση.Το 77,08 μ. δεν του έδωσε μόνο την πρώτη θέση αλλά και την πρόκριση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, την τέταρτη θέση όλων των εποχών στο αγώνισμα για τη χώρα μας, αλλά και το πανελλήνιο ρεκόρ Νέων, το οποίο ήταν 76,12 μ. και ανήκε στον Σάββα Σαριτζόγλου από τις 28 Μαΐου 1993.

Τέλος, το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε ο Παρασκευάς Μπατζάβαλης στον ακοντισμό.