Παραολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο: “Χάλκινος” ο Δημήτρης Μπακοχρήστος στα -54kg της άρσης βαρών

Παραολυμπιακοί Αγώνες Τόκιο: "Χάλκινος" ο Δημήτρης Μπακοχρήστος στα -54kg της άρσης βαρών

Το χάλκινο μετάλλιο [2] στην κατηγορία των -54 κιλών στην άρση βαρών απέσπασε ο Δημήτρης Μπακοχρήστος στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο [3] σηκώνοντας 165 κιλά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, όπως και στο Ρίο έτσι και στο Τόκιο κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας, χάνοντας ωστόσο αυτή τη φορά το ασημένιο λόγω του σωματικού του βάρους, το οποίο για 15 γραμμάρια ήταν μεγαλύτερο από αυτό του Γάλλου Μπουρλόν.

Στην πρώτη θέση βρέθηκε ο Ντεκτιάρεφ (Καζακστάν) με 174 κιλά, ενώ δεύτερο ήταν ο Μπουρλόν (Γαλλία) με 165 κιλά.

Ο Μπακοχρήστος είχε μόνο έγκυρες προσπάθειες και συγκεκριμένα στα 157, τα 163 και τα 165 κιλά (σ.σ. το ατομικό του ρεκόρ είναι 181κ. από το 2015 στο Καζακστάν). Μάλιστα με την ολοκλήρωση της 2ης προσπάθειας και των οκτώ συμμετεχόντων, ήταν… αγκαλιά με το ασημένιο μετάλλιο, το οποίο όμως δεν κατάφερε να κατακτήσει, αφού ο Γάλλος στην τρίτη και τελευταία προσπάθεια, σήκωσε επίσης 165 κιλά.
Η σωματική διαφορά του Μπουρλόν (ζυγίστηκε 52.95κ.) με τον Μπακοχρήστο (53.10κ.) ήταν αυτή που καθόρισε τη σειρά των μεταλλίων, με τον Γάλλο να κατακτά το ασημένιο και τον Μπακοχρήστο το χάλκινο.

Τρίτο χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα

Ο Έλληνας αθλητής τριπλασίασε τα ελληνικά μετάλλια που έχει αποσπάσει η χώρα μας στη διοργάνωση.