Αρχική InfoTeens Sports Σπουδαίες εμφανίσεις των Ελλήνων αθλητών στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου Παίδων- Κορασίδων

pegasus_LARGE_t_1041_106616860Επτά μετάλλια κατέκτησαν οι νεαροί πρωταθλητές μας στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου Παίδων- Κορασίδων, το οποίο έγινε στην πόλη Σρέμσκα Μιτρόβιτσα της Σερβίας το περασμένο Σάββατο. Ο Παναγιώτης Λυρής τερμάτισε πρώτος στα 110 μ. εμπ. με 14.09, επίδοση, κι έτσι έκανε τρία τα χρυσά του μετάλλια στη σεζόν, καθώς ήταν νικητής τόσο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Παίδων- Κορασίσων, όσο και των Εφήβων-Νεανίδων.

Χρυσό μετάλλιο με το εξαιρετικό και πολλά υποσχόμενο 12.08, για τη Σοφία Ιωσηφίδου στα 100 μ. κορασίδων. Η αθλήτρια από την Καβάλα έδειξε για μια ακόμη φορά πως έχει το ταλέντο να ξεχωρίσει τα επόμενα χρόνια στους δρόμους ταχύτητας.

Η Κωνσταντίνα Κουτσούκη στο ύψος με 1,70 μ. και η Κωνσταντίνα Σπανουδάκη στη δισκοβολία με 44,08 μέτρα κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο, ενώ στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν ο Παναγιώτης Αρβανίτης στα 100 μ., ο Γιώργος Μηλιάρας στα 1.500 μ. και η Μυρτώ Πάτση στο τριπλούν.

Η Μαρία Μαγκούλια πήρε την 5η θέση στη σφαιροβολία με καλύτερη βολή στα 14, 10μ., αλλά μετράει περισσότερο η εμπειρία από τη διεθνή συνάντηση. Η αθλήτρια του Κάλυμνος 2000 ανήκει στην κατηγορία παγκορασίδων α’, όμως πήρε το χρυσό μετάλλιο στο πανελλήνιο των κορασίδων, γι’ αυτό και συμπεριλήφθηκε στην αποστολή για τη Σερβία.