Μάχη για τη ζωή του δίνει το 1,5 έτους αγοράκι που χθες έπεσε από μπαλκόνι πρώτου ορόφου στο Ζευγολατιό Κορινθίας.
Το παιδί νοσηλεύεται διασωληνωμένο στη ΜΕΘ του Νοσοκομείου Παίδων «Αγία Σοφία» με την κατάσταση της υγείας του να θεωρείται κρίσιμη λόγω των βαρύτατων κρανιοεγκεφαλικών κακώσεων που έχει υποστεί.
Το αγόρι υπεβλήθη χθες σε επέμβαση στο νοσοκομείο Παίδων «Αγία Σοφία», που μεταφέρθηκε εσπευσμένα, για να αντιμετωπιστούν οι βαρύτατες κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις που φέρει, ενώ ακόμα έχει τραυματιστεί σοβαρά στον θώρακα.
Στο πλευρό του μικρού παιδιού βρίσκονται οι γονείς του συνεχώς από την πρώτη στιγμή. Ιατροί, νοσηλευτικό και διοικητικό προσωπικό δίνουν τον καλύτερό τους εαυτό προκειμένου να καταφέρουν να κάνουν το καλύτερο δυνατόν για το αγοράκι ενώ οι γονείς του ενημερώνονται διαρκώς για την πορεία της υγείας του.
Το αγοράκι έπεσε από το μπαλκόνι πρώτου ορόφου, πάνω σε τσιμεντένια επιφάνεια
Αρχικά, το παιδί μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ στο Νοσοκομείο Κορίνθου. Έλαβε τις πρώτες βοήθειες αλλά κρίθηκε αναγκαία η διακομιδή του στο νοσοκομείο Παίδων της Αθήνας.
Έτσι, έφτασε στο νοσοκομείο στις 13:40 με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ και τη συνοδεία αναισθησιολόγου από το Νοσοκομείο Κορίνθου. Σύμφωνα με πληροφορίες, το ατύχημα συνέβη όταν το παιδί ξέφυγε για λίγο από την προσοχή της γιαγιάς του που το πρόσεχε.
Διαβάστε επίσης: