Τις τελευταίες ώρες το γύρο του διαδικτύου κάνει το μήνυμα υποστήριξης, αλληλεγγύης και ενσυναίσθησης που στέλνουν ο δάσκαλος Αντώνης Σταυριανός και οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης του 16ου Δημοτικού σχολείου Γαλατσίου, στην 24χρονη Γεωργία που βρήκε το θάρρος να καταγγείλει τον ομαδικό βιασμό της σε σουίτα ξενοδοχείου της Θεσσαλονίκης την παραμονή της Πρωτοχρονιάς.
Ο δάσκαλος των παιδιών θέλησε να τους μιλήσει για αυτή την ιστορία και να εξηγήσει πώς πρέπει να συμπεριφέρονται σε αντίστοιχες καταστάσεις και συνάμα να τους μεταλαμπαδεύσει το μήνυμα της συναίνεσης και του σεβασμού στο “όχι”.
Οι μαθητές αμέσως μετά το ξεχωριστό μάθημα ζωής, σηκώθηκαν και έγραψαν στον πίνακα την φράση «Γεωργία, είμαστε δίπλα σου με όλη τη δύναμη της ψυχής μας! Σ’αγαπάμε πολύ. Να χαμογελάς, σου αξίζει!»,
«Λίγα λόγια αγάπης, μέσα από τα βάθη της ψυχής μας! Λέμε όχι στη βία κατά των γυναικών! Γεωργία, είμαστε δίπλα σου», έγραψε στην ανάρτησή του ο δάσκαλος, προκαλώντας συγκίνηση και δημιουργώντας ελπίδα για τη νέα γενιά.
Ήρθε η ώρα το εκπαιδευτικό μας σύστημα να εκσυγχρονιστεί ουσιαστικά
Ο δάσκαλος σε επόμενη ανάρτησή του εξηγεί τους λόγους που θέλησε να μιλήσει στους μαθητές για την υπόθεση της 24χρονης και τονίζει την ανάγκη το εκπαιδευτικό μας σύστημα να εκσυγχρονιστεί και πλέον τα παιδιά να μαθαίνουν ανοιχτά για τη σεξουαλική διαπαιδαγώγηση και τα συναφή ζητήματα ώστε να μην πέφτουν θύματα εκμετάλλευσης.
Όπως γράφει χαρακτηριστικά “Tο εκπαιδευτικό σύστημα, χρειάζεται μια εκ βαθέων αναδιάρθρωση, έτσι ώστε να ωθεί εκπαιδευτικούς και μαθητές να σκέφτονται πολυδαίδαλα και σε “κίνηση”, όχι στατικά, και κυρίως να μη γίνεται “σύστημα διδασκαλίας, η διδασκαλία του συστήματος”.
Πρέπει κάποια στιγμή να σπάσουμε το “απόστημα” του συντηρητισμού, και να αρχίσουμε να μιλάμε στα παιδιά, με όρους σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης.
Διαβάστε επίσης:
Πόσα είναι τα κρούσματα που κατάγραφηκαν στα self test των σχολείων (21/1)