Το πρόγραμμα των τηλεμαθημάτων «Μαθαίνουμε στο σπίτι» από Τρίτη 24/11 έως Παρασκευή 27/11

Στην υπηρεσία της εκπαίδευσης, επέστρεψε ΕΡΤ2 μέσω της προβολής της επιτυχημένης ειδικής τηλεοπτικής ζώνης εξ αποστάσεως μαθημάτων, «Μαθαίνουμε στο σπίτι», που απευθύνεται σε μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Από Δευτέρα έως Παρασκευή, από τις 09:00 έως τις 12:00, η εκπαιδευτική τηλεόραση του υπουργείου Παιδείας μεταδίδεται από την ΕΡΤ2, προσαρμοσμένη στις ιδιαίτερες ανάγκες της εποχής.


ΤΡΙΤΗ 24/11/2020

  • 09:00 Θεατρική Αγωγή Α’ – Β’: Θεατρικές δραστηριότητες (Εκπαιδευτικοί: Σπυριδούλα Μπιρμπίλη – Ηλέκτρα Μήτσουρα) – 23’31
  • 09:24 Ευέλικτη Ζώνη Α’ – Γ’: “Παίζουμε Κινηματογράφο” (Εκπαιδευτικός: Γιάννα Δεληγιάννη) 19’01
  • 09:43 Μαθηματικά Β’: Συμπλήρωμα ως το 100 (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 14’47
  • 09:58 Φυσική Αγωγή Γ’ – Δ’: Παιχνίδια συνεργασίας (Εκπαιδευτικοί: Νάντια Καψουροπούλου – Χρύσα Νάκη) – 23’14
  • 10:22 Μουσική Γ’ – Δ’: Κατασκευή μουσικού οργάνου – Ρυθμός (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Σιτώτης) – 21’59
  • 10:44 Ιστορία Δ’: Σπάρτη: Η κοινωνία και το πολίτευμα (Κεφ. 10) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) – 20’14
  • 11:05 Γλώσσα Ε’ – ΣΤ’: Κατανόηση και επεξεργασία κειμένου (Εκπαιδευτικός: Ρενάτα Ζαφείρη) – 18’39
  • 11:24 Μαθηματικά Ε’ – ΣΤ’: Εισαγωγή στα κλάσματα – Μέρος 2ο (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος) – 20’15

ΤΕΤΑΡΤΗ 25/11/2020

09:00 (Μαθηματικά Α’: Πρόσθεση και ανάλυση αριθμών μέχρι το 5 (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)

09:24 Μαθηματικά Α’: Σύγκριση αριθμών – Τα σύμβολα =, >, < (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)

09:43 Μαθηματικά Β’: Κέρματα του Ευρώ – Υπολογίζονται τα ρέστα (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)

09:58 Γλώσσα Γ’: Οικογένειες λέξεων (Εκπαιδευτικός: Μίνα Τόδωρη)

10:22 Ιστορία Δ’: Το παλιό πολίτευμα της Αθήνας (Κεφ. 12) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς)

10:44 Ιστορία Ε’: Η εκπαίδευση στο Βυζάντιο (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά)

11:05Μαθηματικά Ε’-ΣΤ’: Αριθμητικές παραστάσεις (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος)

11:24 Μαθηματικά Ε’-ΣΤ’: Περίμετρος γεωμετρικών σχημάτων (Εκπαιδευτικός Γιώργος Ανδρίκος))

ΠΕΜΠΤΗ 26/11/2020

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27/11/2020

– 09:00 Φυσική αγωγή Α’-Β’: Οι λέξεις χορεύουν στο σαλόνι (Εκπαιδευτικός: Ερατώ Παλαιολόγου) – 22’13

– 09:23 Μουσική Α’-Δ’: Θεωρία μουσικής (Κλειδιά – Νότες) (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου) – 24’16

– 09:48 Μαθηματικά Γ’: Διαίρεση (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή) – 15’28

– 10:04 Ιστορία Δ’: Οι νόμοι του Σόλωνα, ο Πεισίστρατος γίνεται τύραννος (Κεφ.13) (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς) – 19’05

– 10:24 Mελέτη Περιβάλλοντος Δ’: Η παράδοσή μας (Εκπαιδευτικός: Σοφία Κλαδά) – 17’14

– 10:41 Γλώσσα Ε’: Ιστορίες με φίλους (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή) – 22’58

– 11:04 Γλώσσα Ε’- ΣΤ’: Η χρήση των επιθέτων στην καθημερινότητά μας: Τα επίθετα -ής, -ής, -ές (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή) – 26’10

– 11:31 Γλώσσα ΣΤ’: Η διατροφή (Εκπαιδευτικός: Νέλλη Παπανικολάου) 18’50

Τα μαθήματα της εκπαιδευτικής τηλεόρασης είναι διαθέσιμα και στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX, στην κατηγορία ΠΑΙΔΙΚΑ/«Μαθαίνουμε στο σπίτι.