Με μια ιδιαίτερη μπάλα που θα κοσμείται από παιδικές ζωγραφιές, θα αγωνιστούν η νικήτρια του Champions League και εκείνη του Europa League, στον ετήσιο αγώνα του UEFA Super Cup, που θα γίνει στο Πόρτο στις 12 Αυγούστου.
Τα σχέδια της μπάλας αποτελούν έργο 18 παιδιών με διαφορετικό υπόβαθρο, από οργανισμούς που συνεργάζονται με το Ίδρυμα της UEFA για Παιδιά και επιλέχθηκαν από τον πρόεδρο του διοικητικού συμβουλίου του ιδρύματος, πρόεδρο της UEFA, Αλεξάντερ Τσεφερίν (φωτο).
Παιδιά από ολόκληρη την Ευρώπη κλήθηκαν να υποβάλουν σχέδια, δείχνοντας τι σημαίνει για εκείνα το ποδόσφαιρο σε έναν διαγωνισμό που διοργάνωσε το Ίδρυμα. Στη συνέχεια ο Τσεφερίν επέλεξε, ανάμεσα σε 200 προτάσεις, τα 18 επικρατέστερα σχέδια για να κοσμούν την μπάλα του Super Cup.
«Είμαι βέβαιος ότι τα παιδιά είναι ενθουσιασμένα που θα δουν τα σχέδιά τους στην μπάλα του Super Cup και θα ξέρουν ότι οι μεγαλύτεροι αστέρες του Ευρωπαϊκού Ποδοσφαίρου θα σκοράρουν τα γκολ τους με αυτή», δήλωσε ο πρόεδρος της UEFA.
Από τώρα και μέχρι την επίσημη έναρξη του Super Cup το Ίδρυμα της UEFA για παιδιά θα παρουσιάζει τις ιστορίες των 18 μικρών καλλιτεχνών στους σχετικούς λογαριασμούς στο Instagram: @uefa_foundation και @UEFA_official.
Ο πρώτος από αυτούς είναι ο μικρός Van:
Με πληροφορίες από το pinakio.blogspot.com.