Την πρωτιά τόσο στο σχολείο του όσο και στα ΓΕΛ της Μαγνησίας κατέκτησε ο Αντώνης Σολδάτος, από το 3ο ΓΕΛ Βόλου συγκεντρώνοντας στις πανελλαδικές εξετάσεις 19460 μόρια.
Στόχος του το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών στο Μετσόβιο Πολυτεχνείο, που φαίνεται θα γίνει πραγματικότητα. Η χρονιά για τον Αντώνη ήταν δύσκολη, κουραστική με το διάβασμα να είναι συνεχές και της ίδιας έντασης από την Β Λυκείου όπως διαβάζουμε στο magnesianews.gr.
Πρωτιά στη Μαγνησία για τον Αντώνη Σολδάτο με 19460 μόρια- Μεγάλη διάκριση και για τον δίδυμο αδερφό του
Ο ίδιος γνώριζε ότι έχει γράψει πολύ καλά στις πανελλαδικές, εξεπλάγην όμως με τον πολύ καλό βαθμό της Έκθεσης που πέτυχε, καθώς δεν περίμενε να ζητηθεί προς ανάλυση ένα κοινωνικό θέμα επικαιρότητας.
Ο Αντώνης όμως έχει πολλούς λόγους να χαίρεται καθώς ο δίδυμος αδερφός του Γιάννης κατάφερε να διακριθεί συγκεντρώνοντας 18575 μόρια, με στόχο κι εκείνος την ίδια σχολή.
Ο Αντώνης είχε ως μεγάλη αγάπη τα Μαθηματικά, τη Φυσική και τη Ρομποτική συμμετέχοντας ακόμη και στη Γ Λυκείου σε πανελλήνιες εξετάσεις , ενώ από την άλλη ο Γιάννης έχοντας ως αγάπη του το ποδόσφαιρο, παρά το πρόγραμμα διαβάσματος, συνέχισε να προσφέρει τις “υπηρεσίες” του στην ποδοσφαιρική ομάδα του Πηλέα.
Διαβάστε επίσης:
Πανελλήνιες 2023: Το Ιnfokids.gr παρουσιάζει τους αριστούχους όλης της χώρας – Τι πρέπει να κάνετε
Το ΙΑΚΕΝΤΡΟ υποστηρικτής μιας λαμπερής βραδιάς για καλό σκοπό!